kapitán. Jozef Štefan Matula

kapitán.  Jozef Štefan Matula

* 20.08.1910 Valča †08.10.1944 Hájniky 27.05.1945 Slovany

Učiteľ, riaditeľ školy, účastník SNP, veliteľ dobrovoľného hasičského zboru vo Valči.

Generál Emil Perko vo svojej knihe o SNP píše: ,,Po vyhlásení mobilizácie, ako prvý v kasárňach v Martine sa hlásil poručík Jozef Matula.“

V septembri 1944 zanecháva manželku, deti, rodinu, obec, školu, priateľov a odchádza si zas plniť povinnosť občana-človeka s predstavou, že aj on spoločne so svojimi spolubojovníkmi pomôžu svojej vlasti, svojej rodine a deťom k lepšej, spravodlivejšej a bezpečnejšej budúcnosti.

Z kasárni bol odvelený ako poručík tankovej brigády do Vrútok a odtiaľ stiahli jeho tankovú jednotku do oblasti Banská Bystrica – Zvolen – Zvolenská Slatina.

Dňa 7. októbra 1944 pri kobercovom nálete nemeckých Štúk pri Budči bol ranený. Odviezli ho do Zvolena, odtiaľ na Sliač, odkiaľ mal byť v nočných hodinách prevezený do Kyjeva Ruska, ale cestou na letisko Tri Duby dokonal – vykrvácal. Zomrel 08.10.1944. Posledný list svojim drahým napísal zo Starej Kremnice, kde práve bol 29. septembra 1944. Rodina o ňom viac nič nevedela dlhých 7 mesiacov.

Hľadala ho všade. Medzi živými, medzi zajatými, aj medzi mŕtvymi. Na jeho vyhľadávaní mal najväčšiu zásluhu otčim našej matky, ktorý viac krát prešiel pešo cez Donovaly z Ružomberka do oblasti Banskej Bystrice, kde bol náš otec cez vojnu. Hľadal ho vo Zvolene na Sliači a nakoniec ho našiel pochovaného v obci Hájniky okres Banská Bystrica. Ležal v neoznačenom hrobe, a len podľa fotografie miestny hrobár označil jeho pravdepodobné miesto – hrob, v ktorom po otvorení bol skutočne on.

V máji 1945 ho jeho vlastný otec Gabriel Matula, s otčimom našej matky Adolfom Komendom previezli do Slovian. Tam bolo jeho telo položené do rodnej hrobky za účasti rodiny a občanov Valče i Slovian dňa 27. mája 1945.

Vyznamenania: Rád SNP II. triedy, In memoriam – menovaný za kapitána tankového vojska v zálohe od 01.10.1944, Vojnový kríž, Za obranu Slovenska 1939, Za účasť v SNP 1944-1946.

Komentáre sú uzavreté.