Dekan. Juraj Miko

Dekan. Juraj Miko

* 11.08.1874 Slovany † 05.02.1955 Kláštor pod Znievom

Kanonik, cirkevný škôldozorca a inšpektor, zakladateľ a patrón Znievskeho gymnáziá, predseda MO Matice slovenskej vo Vrútkach.

Za kňaza bol vysvätení B. Bystrickým biskupom Dr. K. Rimélym dňa 29.06. 1897 v Žiari nad Hronom.

Študoval v Banskej Bystrici, na univerzite vo Viedni. Vysokej asketickej postavy, príjemného chovania, dobrý usilovný kňaz. Pôsobil ako aktuár  v Trubíne v roku 1899 v Dubovej potom ako katechéta v Banskej Bystrici. 1902 sekretár kapit. kancelárie. Bol cirkevný škôldozorca, rímsko-katolícky farár na Vrútkach. Bol predseda všetkých miestnych náboženských spolkov, katecheta, predseda miestnej Matice, predseda Charity a Orla. V Tŕni pôsobil v rokoch 1908 – 1930, založil tam Potravné družstvo r. 1909 a Úverné družstvo r. 1924. Na Vrútkach pôsobil od r. 1930 do r. 1941.

V nedeľu 11.06.1937 vtedajší vrútocký farár, kanonik Juraj Miko posvätil uloženie základného kameňa kultúrneho domu vo Vrútkach. Dňa 01.10.1941 vdp. kanonik Juraj Miko odchádza z Vrútok na zaslúžilý odpočikok do Kláštora pod Znievom. Pochovaný je na cintoríne v Kláštore pod Znievom.

Komentáre sú uzavreté.