Seniori za poznaním

Roky nie sú prekážkou, aby sme spoznávali, čo niektorí z nás nepoznali. A tak sa seniori zo Slovian dňa 20. mája 2015 vydali na cestu poznávania, veď sa ukazoval pekný deň, tak prečo ho nevyužiť na pekný výlet.

Po vzájomnej debate v autobuse nám cesta rýchlo ubiehala a ani sme sa nenazdali a boli sme na prvej zástavke nášho výletu, ktorá nás zaviedla do obce Svätý Anton ktorej dominantom je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste opevneného hradu spomínaného už v 15. storočí. So záujmom sme si vypočuli výklad sprievodkyne a dozvedeli sme sa, že kaštieľ bol postavený v barokovom slohu ako dvojkrídlová budova s arkádami do otvoreného nádvoria s barokovou kamennou fontánou.

V polovici 18 storočia grof Andrej Koháry ukončil prestavbu kaštieľa na honosné štorkrídlové šľachtické sídlo, ktoré má 4 brány, 7 arkád, 12 komínov, 52 izieb, 365 okien. Kalendárna symbolika podľa ročných období, dní v týždni, mesiace, týždňov, a dní v roku sa traduje stáročia, ale v súčastnosti nezodpovedá skutočnosti. Neodmysliteľnou súčasťou histórie kaštieľa sú Koháryovcia a Coburgovci. V bohatom zariadení sa odzrkadľuje spôsob života, vkus a záľuby týchto dvoch rodín. Videli sme rôzne pekné zariadené salóny, skvôsty, najvzácnejšie marketéria. Od roku 1962 sídli v kaštieli môzeum, ktoré má v súčastnosti umelecko-historickú a poľovnícku expozíciu. Obsahuje mnnožstvo vzácnych trofejí, zverí, ale aj bohatú zbierku poľovníckych zbraní, obrazov, kníh, umeleckých predmetov, časopisov a fotografií. Už od roku 1991 sa v areáli kaštieľa konajú každoročne Dni sv. Huberta, s bohatým kultýrnym prohramom, ktoré sa tešia obľube a vysokej návštevnosti.

Druhá cesta nášho výletu videla do Banskej Štiavnice, ktorá patrí medzi významné banské mestá v Európe. V roku 1950 bolo historické jadro mesta vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Po príchode do meta nás čakal sprievodca, ktorý nás oboznamoval s históriou a pamiatkami mesta, ktoré sa po jeho obnove stane perlou nielen našej, ale aj európskej stavebenej a umeleckej kultúry. Malis me možnosť vidieť rôzne historické budovy a pamiatky mesta. Stĺp svätej Trojice, barokový morový stĺp. Je to jeden s najväčších stĺpov v strednej Európe, starý zámok, jednu z historickch dominánt mesta, istorickú budovu kostola  pod. Len pri prehliadke mesta treba veľa chodiť a mať dobré nohy,ale zvládli sme to všetci aj vďaka tomu, že počasie bolo veru pekné a na námestí nás ohrievali lúče slnka.

Poslednou zástavkou nášho výletu bola Kremnica, kde sme navštívili Múzeum mincí a medailí v Kremnici NBS, ktoré patrí medzi najstaršie múzejné inštitúcie na Slovensku. Založil ho v roku 1890 archivár a historik Pavel Kriško. Od 01. apríla 1994 bolo môzeum vzhľadom na svoju numizmatickú profiláciu delimitované pod Národnú banku Slovenska. Po jeho začlenení pod NBS došlo k prehĺbeniu numizmatickej špecializácie múzea a ďalšiemu skvalitneniu jeho odborných a prezentačných činností. V múzeu okrem pamäti hodných predmetov, ktoré sa v Kremnici dlhšie zbierali a tvoria najstaršie a najcennejšie jadro sa nachádzajú rôzne mince a medaily, čo vyplýva z bohatej tradície mincovníctva v Kremnici, Pribudli aj tisícky nových numizmatických predmetov.

Stojí to za zmienku všetko vidieť. Spokojný aj keď mierne unavený a pokropený dažďom, ktorý nás zastihol pri odchode z múzeá sme sa vrátili domov s pocitom, že sme zase niečo nové spoznali.

Za účastníkov zájazdu  Darina Lukáčová, Predsedníčka JDS Slovany

Tento obsah bol zaradený v Obec, Organizácie. Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.