Neuveriteľných 102 rokov sa minulý týždeň dožila Slovianka Anna Kamienová, za ktorej dlhovekosťou sa vraj skrýva kravské mlieko.

VIDEO – TV TURIEC: 102-ročná pani Anna Kamienová zo Slovian

SLOVANY. Medzi najstaršie obyvateľky nielen Slovian, ale určite aj Turca patrí Anna Kamienová, ktorá sa 14. augusta dožila úctyhodných 102 rokov. V jej dome na začiatku dediny sa opäť zišla takmer celá jej rodina, prišla aj starostka Elena Jackulíková s obecným poslancom Jozefom Bakošom, aby oslávenkyni potriasli pravicou a strávili v jej milej spoločnosti príjemné popoludnie. Množstvo kvetov i gratulantov zaplnilo obývačku u Kamienov a stará pani ihneď pookriala, ba dokonca si aj zaspievala ako za mlada.

Silu jej dávajú pravnúčatá

Najväčšiu radosť mala pri pohľade na pravnúčatá Lucku (8), Miška (13) a najmenšiu Ninku (2), ktoré s láskou vystískala.

„Oni sa vždy strašne tešia, keď k nám prídu deti,“ hovorí o najstaršej Slovianke jej dcéra Petronela (71), ktorá ju aj s manželom a dcérou opatruje a ako kedysi jej s úctou onikajú. Na prababičku je hrdý i ôsmak Miško, ktorý sa jej vysokým vekom popýšil aj medzi kamarátmi. „Je fantastické, že má už toľko rokov, to človek často nevidí. Ona nás má všetkých rada. Moju sestru volá princeznička a mne vraví lapaj,“ smeje sa pravnuk a dodáva, že rád chodí so starkou na prechádzku, lebo ju môže tlačiť na vozíku.

Chválou na najstaršiu obyvateľku nešetrí ani starostka a v pamäti ju má už od detstva.

„Ako malí sme chodili robiť na družstvo a tam ma naučila napríklad hrabať seno a vždy mala plné vrecká cukríkov. Som hrdá, že ju máme v našej obci a ešte pri takom dobrom zdraví a rozume,“ zaspomínala si Elena Jackulíková a dodáva, že pani Anna je ich živá kronika a keď potrebujú nejakú informáciu z minulosti, vždy idú za ňou.

Miluje seriály, knihy a hlavne mlieko

Babička má stále chuť do života, o všetko sa zaujíma, dokonca jej slúži aj pamäť, kúsok prejde aj sama a keby lepšie počula a mohla chodiť, je celkom sebestačná. Nohy ju neposlúchajú už osem rokov, odkedy nešťastne spadla a udrela sa. Inak s pani Annou problémy nie sú.

„Cez deň občas podriemkávajú, ale inak radi pozerajú televízor, veľa čítajú a keď lúskame fazuľu alebo tlčieme orechy, zapájajú sa a pomáhajú vyberať zo škrupiniek,“ opisuje priam zarážajúce aktivity svojej mamy Petronela. Babičke stále chutí jesť a podľa slov dcéry v poslednom čase obľubuje najmä mäso. Najväčšou pochúťkou Anny je odjakživa kravské mlieko, ktoré pije každý večer a pripisujú mu aj jej dlhovekosť.

„Mlieko to je moja chuť. Každý večer pred spaním som si vždy dala za šálku a ráno tiež. Keby som aj cez deň nejedla, ale mliečko som si dala vždy,“ zapojí sa do debaty oslávenkyňa, ktorá na svoj vek vyzerá naozaj dobre a vrásky na tvári má ozaj minimálne.

„Ja som sa nikdy žiadnou masťou nenatierala, ničím,“ hovorí, keď ju pochválime, ako výborne vyzerá a pokračuje: „Žila som šťastne, kým som mala muža. Dobrý ako kus chleba bol, ale v mladosti som ho stratila. A veru samej žene a s dvomi deťmi je ozaj ťažko,“ povzdychne si.

V robote zastala aj chlapa

Dnes už 102-ročná Anna mala naozaj ťažký život. Pred päťdesiatimi rokmi prišla o muža a pri havárií na motorke aj o syna, čo ju veľmi trápilo a doteraz sa s tragédiou nevyrovnala. Tvrdo robila na družstve, na poli aj okolo domu a zastala nejednu mužskú robotu.

„Nezaháľala som ani jeden deň. Bola som zdravá, tak som veľa robila. Zožratá som bola od roboty aj od žiaľu,“ posmutnie. Duševne pookriala až po narodení dcériných štyroch detí, ktoré jej pomáhala vychovať. Celá rodina je podľa slov starostky veľmi súdržná i priateľská a aj vďaka veľkej opatere zo strany najbližších sa Anna Kamienová teší celkom dobrému zdraviu.

Čítajte viac: http://turiec.sme.sk/c/6509073/najvacsou-pochutkou-najstarsej-slovianky-je-kravske-mlieko-da-si-ho-vecer-i-rano.html#ixzz24UyzLRjK

Tento obsah bol zaradený v Napísali o nás, Obec. Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.