Kláštorčania bojujú s ľadovou povodňou (pomáhali aj dobrovoľní hasiči zo Slovian)

Aktualizované 6.2. 9:55

Ľadové kryhy zahatali cestu Znievskemu potoku. Začal sa vylievať na cestu, neskôr už ohrozoval aj časť rodinných domov na začiatku obce.

Silné mrazy spôsobili problémy v Kláštore pod Znievom. Voda v miestnom potoku pretekajúca popod mostík pri odbočke na Slovany  v rúre zamrzla a ľadové kryhy zabránili jej prietok. Znievsky potok sa vylial na cestu, ktorá sa v niektorých častiach premenila na klzisko.

„Od štvrtkového rána sa s tým boríme, ale veľa sme spočiatku nezmohli. V sobotu som bol nútený pre ľadovú povodeň vyhlásiť druhý stupeň povodňovej aktivity. Boli privolaní cestári i pracovníci povodia Váhu, pomáhali aj podnikatelia,“ informoval Maroš Halahija, starosta Kláštora.

Vodu odklonili na rybníky

Rušno bolo aj pri Znievskom potoku, neďaleko domu pani Mikulovej. Početná partia ľudí sa dohovárala, čo musia urobiť. Kláštorčanom pri záchranných prácach pomáhali aj dobrovoľní hasiči zo Slovian.

„Musíme vodu z cesty dostať späť do koryta a odkloniť ju tak, aby pretekala smerom na Tajchy – bývalé rybníky. Potrebujeme uvoľniť šachty, ale aj rozbíjať ľad, aby mala voda kadiaľ odtekať. Koryto sa prehlbuje ťažkým mechanizmom, ľad pomáhajú rozbíjať ľudia,“ vysvetľoval Milan Mišura, okrskový inštruktor dobrovoľných hasičov.

Nasadenie ľudí bolo vzorové. Nerozpakovali sa v mraze zobrať do rúk krompáče a sekery a nimi rozbíjať ľad. Dedina si pomáhala ako vedela. Aj preto sa nakoniec dokázala dostať z najhoršieho. Voda začala pomaly ustupovať. Obavy však ostali.

„Problémy by nám mohol opäť spôsobiť praskajúci ľad. Musíme byť stále v pohotovosti,“ povedal Milan Mišura.

FOTO z ľadovej povodne nájdete na:

http://slovany.eu/index.php/fotogaleria/foto-2012/

Video z TV Markíza nájdete v článku:

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/regiony/vodu-z-vyliateho-potoka-maju-ludia-uz-v-pivniciach.html

Čítajte viac: http://turiec.sme.sk/c/6246585/klastorcania-bojuju-s-ladovou-povodnou.html#ixzz1lWW8jatA

Tento obsah bol zaradený v DHZ, Napísali o nás, Obec, Organizácie. Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.